VČELA MEDONOSNÁ žije v početných spoločenstvách - včelstvách. Včelstvo je zo sociologického hľadiska rodina tvorená matkou, jej potomkami - robotnicami a trúdmi. Robotnice zbierajú peľ a nektár kvetu, z ktorého neskôr vzniká med. Spoločne žijú pohromade najmenej dve generácie včiel a je medzi nimi aktívna súčinnosť. Žiadna medonosná včela nemôže žiť dlhšiu dobu sama, je odkázaná na pomoc svojich družiek.
Včely produkujú rôzne biologicky vysoko hodnotné produkty, ako je med, včelí jed, propolis a vosk. Včelí med pomáha najmä pri liečení porúch trávenia, dýchania a krvného obehu a bežne sa používa ako sladidlo do čaju namiesto rafinovaného cukru.
Včely pri hľadaní a zbieraní nektáru mimovoľne opeľujú kvety a prispievajú tak k ich oplodňovaniu.
Včely sú obdivuhodné, sú jediným hmyzom, ktorý produkuje potravu vhodnú pre človeka, vzácny med. Sú významnými opeľovačmi, bez ktorých by príroda nemohla existovať.
Včely sú síce malé, ale sú veľmi šikovné a predovšetkým pracovité. Ich telíčka sú už od vyliahnutia pripravená na veľkú záťaž, ktorou je zber peľu.
Veľa zaujímavých informácií zo života včiel a o ich užitočnosti v prírode sa dozvedeli žiaci 1. a 2. ročníka na besede 26.mája 2022.
vyučujúce 1. a 2. ročníka