Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími, dobre si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. A to je hŕstka dôvodov, prečo začať čítať knihy. Škoda, že tak málo ľudí ich berie pravidelne do ruky...
V mesiaci marec sme pripravili rôzne zaujímavé čitateľské aktivity:
- Návšteva mestskej knižnice
V spolupráci s Mestskou knižnicou v Kežmarku sme sa zúčastnili na týchto aktivitách:
Johannes Jensen má pocit, že je iný 2. a 3. ročník
Soľ nad zlato 4. ročník
Lyceálna knižnica je jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe. Nachádza sa v nej 150 tisíc zväzkov kníh, 53 prvotlačí vytlačených od vynájdenia kníhtlače v roku 1500 a najväčšia zbierka tlače 16. storočia na Slovensku, z tohto storočia je až 2600 kníh.
Žiakov upútali vzácne historické knihy, ktoré videli v priestoroch lýcea. So záujmom si vypočuli tiež rozprávanie o slávnych študentoch, ktorí tam študovali.
Žiaci s radosťou navštevujú našu školskú knižnicu a čitáreň, kde si požičiavajú, čítajú a prezentujú prečítané knihy a svoje čitateľské denníky.
Mnohé deti sa rady zapájajú do literárno-čitateľských súťaží. Jednou z nich bol Čitateľský oriešok.
Súťaž rozvíja ich predstavivosť a obrazotvornosť - vo výtvarnej časti museli zapojiť svoju fantáziu a prepojiť dva príbehy do jedného. Žiaci sa prelúskali dvoma veselými príbehmi a hľadali odpovede na otázky z textu. Precvičili si čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie. Súťaž rozvíja ich predstavivosť a obrazotvornosť - vo výtvarnej časti museli zapojiť svoju fantáziu. Zahrali sa na umelcov, vymysleli postavičkám z dvoch príbehov spoločné dobrodružstvo a nakreslili ho na výkres. Výkresy sme zabalili a poštou poslali do RAABE.
Odborná porota vybrala zo všetkých doručených výkresov v prvom kole 333 výkresov za každý ročník. Od 5. apríla do 16. mája 2022 budú tieto výkresy zverejnené na na Facebooku RAABE, kde prebehne hlasovanie - lajkovanie kresieb širokou verejnosťou.
Marec, mesiac knihy, mali naši žiaci možnosť privítať s Osmijankom a jeho interaktívnou putovnou výstavou v Slovenskej národnej galérii Kaštieľ Strážky. Na tejto výstave si naši Osmijankovi záhradníci poradili s cestičkami porekadiel a prísloví, hádankami, s názvami známych ľudových rozprávok a mnohými ďalšími pútavými aktivitami zameranými na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Za odmenu si mali možnosť pozrieť aj bábkové predstavenie Lukáša Tandaru „Môj strakatý smiech alebo ako som sa stal silným“ na motívy knižky Daniela Rušara Strakáč a Tíoni. V Osmijankovej záhrade strávili zábavné dopoludnie, ktoré im ukázalo, že knihy sú ako dvere, ktoré keď otvoria, akoby vstúpili do čarovného sveta.
22. marec si žiaci každý rok pripomínajú ako Deň vody. V príbehu O putovaní Kvapky sa dozvedeli o kolobehu vody v prírode. So záujmom sa zapojili do tvorivých dielní, kde zhotovili množstvo prekrásnych projektov plných obrázkov a textov.
Knihy, ktoré máme tak radi, prechádzajú celý radom rúk, než sa dostanú na pulty kníhkupectiev či knižníc. Kto všetko pracuje na vydaní kníh a aká je ich úloha? Toto všetko si vyskúšali žiaci 3. ročníka pri tvorbe jednotlivých kníh. Rozdelili sa do skupín a na jednotlivé profesie, ktoré sú potrebné pri vzniku knihy. A tak vznikali leporelá, zábavné knihy, komiksy, náučné knihy a rôzne iné typy kníh. Práca ich veľmi zaujala. Zistili, že aj „Malí knihovníci“ dokážu vytvoriť veľmi pekné knihy.
Mesiac marec bol pestrý aj tým, že našu školu navštívili obľúbení spisovatelia. Malí prváci privítali Gabrielu Futovú, druháci medzi seba pozvali Katku Škorupovú. V treťom ročníku sa zasmiali na príbehoch Petra Karpinského a štvrtákov zaujalo pútavé rozprávanie Valentína Šefčíka. Na záver besedy si mohli zakúpiť knihy od spisovateľov a celý zážitok umocňovala autogramiáda.