Na našej škole sme dejepis oživili kreatívnymi a zážitkovými aktivitami, ktoré žiakom umožnili nielen učiť sa, ale aj prežiť históriu na vlastnej koži. Každý ročník sa zapojil svojím originálnym spôsobom:
Deviataci – Móda a kontrasty 20. storočia
Žiaci si pripravili projekty, v ktorých porovnávali východné a západné krajiny 20. storočia. Aby sa do obdobia ešte viac vžili, prišli oblečení v odevoch zo 70. rokov a celý deň chodili po škole v retro štýle. Ich výstupy boli nielen vizuálne pútavé, ale aj obsahovo bohaté.
Ôsmaci – Dejepisné hry vlastnej výroby
Prečo si nezahrať hru na hodine dejepisu? A ešte lepšie – vyrobiť si ju sám! Žiaci vytvorili pexesá o Slovenskom národnom obrodení a Napoleonovi, a dokonca aj stolovú hru na opakovanie učiva ôsmeho ročníka. Hry si navzájom vymieňali, hrali sa a zároveň sa učili – radosť pozorovať!
Siedmaci – V koži domorodcov
Trieda VII.C sa počas hodiny o zámorských objavoch vžila do úlohy domorodých obyvateľov. Diskutovali o tom, ako boli ich kultúry ničené, ako sa cítili, keď prichádzali kolonizátori, a aké dôsledky to malo pre ich národy. Hodina bola silná a podnetná.
Šiestaci – Rímska légia a Rimanky
Téma rímskych dejín ožila vďaka netradičnej hodine, počas ktorej sa dievčatá prezliekli za Rimanky a chlapci vyrábali rímske štíty. Učili sa vojenské povely a formácie, čím si lepšie predstavili život v rímskej armáde. Pri preberaní témy Arabská ríša sa naši šiestaci zapojili do netradičnej a veľmi chutnej aktivity. Okrem učenia sa o histórii, architektúre a významných osobnostiach tejto civilizácie si vyskúšali aj prípravu tradičných arabských jedál. Trieda sa premenila na malú orientálnu hostinu – žiaci priniesli a ochutnávali rôzne netradičné pokrmy, ktoré si sami pripravili doma s pomocou rodičov. Nechýbali vône korenín, sladké datle či chrumkavé placky.
Piataci – Zaniknuté remeslá ožívajú
Žiaci pracovali na projekte Zaniknuté remeslá, ktoré stvárnili rôznymi formami – prezentáciami, kostýmami remeselníkov či modelmi dielní v škatuliach od topánok. Pekári rozdávali čerstvý chlieb, krajčíri ukazovali nástroje, mäsiari opisovali spracovanie mäsa. Všetko s nadšením a tvorivosťou.
Tieto netradičné hodiny ukázali, že dejepis nemusí byť len o faktoch a dátumoch, ale aj o zážitku, empatii a tvorivosti. A práve vtedy sa história stáva živou a nezabudnuteľnou.