• Deň eura
     • Deň eura

     • Dňa 24.10.2019 žiaci tretieho ročníka opäť oslávili Deň eura besedou o vzniku našej  meny.  Oboznámili sa s dejinami peňazí na území Slovenska. Zistili, že v minulosti sa platilo výmenným obchodom, neskôr sa používali denáre, groše, florény a neskôr dukáty.  Zaujalo ich, že sa mince razili ručne na kláte za pomoci razidiel a kladiva. Pripomenuli si okolnosti zavedenia spoločnej európskej meny – Eura v roku 2009. Záver hodiny sa niesol v kreatívnom duchu, pretože si spoločne nakreslili obrázok, ktorý znázorňoval, na čo si nasporia. Za aktivitu a pekné práce si odniesli malé darčeky.  Žiakom sa vyučovanie zamerané na finančnú gramotnosť veľmi páčilo a určite si touto zážitkovou formou zapamätajú podstatné informácie, ktoré využijú v budúcnosti. 

      tr. učiteľky 3. ročníka

    • Zdravo a chutne
     • Zdravo a chutne

     • Na hodine biológie si všetci šiestaci pripravili ročníkový projekt o Liečivých rastlinách. Túto hodinu sme strávili v školskej kuchynke. Každý si vybral ľubovoľnú liečivú rastlinu, o ktorej rozprával. Niektorí žiaci priniesli sušené bylinky, z ktorých sme urobili čaj a každý mohol ochutnať. Čaj bol napr. medovkový, mätový, rumančekový, z materinej dúšky. Čaje sa líšili farbou, chuťou, vôňou a dozvedeli sme sa, ža sa líšia aj účinkom. Niektoré nám pomôžu pri poruchách trávenia, iné sú proti kašľu alebo na podporu imunity. Ochutnali sme aj sirup z rýmovníka. Zo všetkých projektov si vytvoríme náš triedny Atlas liečivých rastlín.

      Dozvedeli sme sa veľa nových informácií a zistili, že namiesto sladkej vody na desiatu, môžeme si pripraviť aj chutný a zdravý čaj. 

      Lola a Zojka zo VI.C

     • Výstava Kežmarok - moje milované mesto

     • Dňa 21.10. sa žiaci z krúžku Vševedko vybrali na výstavu o našom meste. Bola inštalovaná pri príležitosti 750. výročia udelenia mestských práv Kežmarku vo Výstavnej sieni múzea na ulici Dr. Alexandra 11 v Kežmarku. Žiakom sa páčilo zaujímavé rozprávanie o našom meste, historické fotky, ktoré mohli porovnať so súčasnými. 

      Mgr. Danielčáková 

     • BOWLING

     • Bowling je obľúbená hra nie len veľkých ale aj malých.

      V nedeľu 20. 10. 2019 si žiaci 4. A triedy užili zábavu na bowlingu. Bowling bol odmenou, ktorú získali za 2. miesto v súťaži Detská atletika.

      Všetci sme sa dobre zabavili, čas nám rýchlo ubehol a vôbec sa nám nechcelo odísť.

      J. Danielčáková

       

     • Výroba recyklovaného papiera na vianočné pozdravy

     • Hodiny biológie a chémie si sme si spestrili výrobou recyklovaného papiera. Na prípravu sme použili skartovaný papier, ktorý sme následne rozmixovali a prifarbili farbivom. Drevenú formu sme namočili do rozmixovanej zmesi a recyklovaný papier vyklopili na hrubú handru. V poslednej fáze sme handru prežehlili, aby bol papier bez nerovností. Vyrobený papier sme posunuli na hodiny výtvarnej výchovy, kde budú žiaci vyrábať vianočné pozdravy, ktoré využijeme na vianočnej burze.

      PaedDr. Gáborčíková Dagmar

       

    • Mokré vysvedčenie - plavecký výcvik
     • Mokré vysvedčenie - plavecký výcvik

     • V termíne od 30.09.2019 - 18.10.2019 sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili plaveckého výcviku v Starej Lesnej.  V krásnom jesennom počasí mali možnosť pripomenúť si tak nedávno skončené leto. Po letných prázdninách im dobre padlo na chvíľku sa vrátiť k vode a vodným radovánkam. Neboli to však voľné hry vo vode, ale skutočné plávanie podľa pravidiel jednotlivých štýlov.  Všetky triedy sa statočne držali a plávali zo všetkých síl.  Po celý čas na žiakov dozeral odborný pedagogický dozor : PaedDr. J. Mihók, Mgr. M. Zacher, Mgr. M. Kožúch, Mgr. T. Hudáček,  za čo im patrí veľká vďaka.   Záver výcviku bol spojený s veľkou radosťou z  Mokrého  vysvedčenia. Nádherné zábery  z plávania hovoria  za všetko. Z plaveckého výcviku odchádzali s dobrým pocitom, spokojní a usmiati. Opäť sme mali možnosť  urobiť niečo pre zdravie a fyzický rozvoj.  

      Tr. učiteľky M. Pokrivčáková, E. Vojtičková, A. Ondo-Eštoková

     • Šarkaniáda v 1. ročníku

     • Druhý októbrový týždeň sme si s prváčikmi, ich rodičmi i starými rodičmi  preverili svoje schopnosti a šikovnosť pri púšťaní šarkanov. Oslávili sme tak krásnu kežmarskú jeseň na neďalekej Suchej hore. Pod modrou oblohou a vďaka príjemnému vetru si žiaci užili skvelú zábavu.

      Tr. uč. 1. ročníka

     • Deň starých rodičov

     • Október je už tradične známy ako mesiac úcty k starším. Pri tejto príležitosti si žiaci 3. ročníka spríjemnili hodinu čítania čítaním rozprávok od svojich starých rodičov. Starých rodičov sme privítali krásnymi básničkami, spevom a množstvom otázok o tom, ako to bolo, keď boli oni žiaci. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí, napríklad, že v škole mali predmet s názvom „Krasopis“, písali kalamárom a atramentom, v jednej triede bolo viacero ročníkov a prezradili nám aj aké „tresty“ dostávali. Toto príjemné stretnutie obohatilo výborné občerstvenie, ktoré si pripravili naše deti. V závere sme našich starkých obdarovali pozdravmi a silným objatím. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa nabudúce!!!

       

      Tr. učiteľky 3.ročníkov

     • Návšteva útulku v Kežmarku

     • Dňa 17. 10. 2019 žiaci II. C triedy navštívili psí útulok v Kežmarku. Hneď po príchode deti privítal mohutný viachlasný štekot a tancujúce labky malých chlpáčikov. Veruže sa niektorí obávali vojsť dnu.   Po krátkom zoznámení so strážcami rajónu všetci zistili, že obavy boli zbytočné. Teta Simonka deti oboznámila s organizáciou života v útulku, s osudmi opustených aj týraných psíkov. So štvornohými obyvateľmi sa všetci rýchlo skamarátili.  Napriek radosti z návštevy si deti všimli v očiach niektorých psíkov veľký smútok a túžbu po novom domove. Aj keď je o nich dobre postarané, deťúrence ich potešili drobnými maškrtami. Pri rozlúčke im prisľúbili, že ich budú navštevovať častejšie.

      Mgr. Ingrid Šterbáková

    • MŇAMKA
     • MŇAMKA

     • Nedávno nám pred školskou jedálňou pribudla "krabica MŇAMKA". Tá bude slúžiť na to, aby sa na našej škole neplytvalo jedlom. Ak žiak nemá chuť na mliečny alebo ovocný dezert, ktorý dostane k obedu, môže ho nepoškodený (nerozbalený, neotvorený, nenahryznutý) vložiť do krabice. Naopak, ak žiakovi chutí viac, môže si z nej vybrať a zjesť. Tento nápad sme dostali na stretnutí kolégia Zelenej školy a zrealizovali ho žiačky VIII.C triedy. Postupovali sme nasledovne:

      Na výrobu sme použili starú kartónovú krabicu a ozdobili ju obrázkami zo starých letákov. Následne sme napísali informačné tabuľky, ktoré sú pripevnené na krabici, aby bol každý žiak informovaný s jej účelom. Mňamku sme umiestnili pre školskú jedáleň, kde sa na nás usmieva:)

      kolégium Zelenej školy

     • Život zvierat na farme

     • Tatranský vzduch prospieva nielen deťom z veľkých miest, ale aj zvieratám z rôznych končín sveta. O tom sme sa mali možnosť presvedčiť aj my druháci, pretože tento školský rok spoznávame "Svet okolo nás". Nádherný výhľad, krásnu prírodu a nezvyčajné druhy zvierat sme pozorovali na FARME NA VETERNOM VŔŠKU. Krásne predpoludnie spojené s obhliadkou zvierat, súťažami,tvorivými dielňami a sladkým pohostením pre nás pripravili starí rodičia našich dvojičiek Nikolasa a Tobiasa Zelinovcov. Porozprávali nám veľa zaujímavých vecí o zvieratkách, o tom, kde sa prevažne vyskytujú, aké majú znaky, čím sa živia a aká je o ne starostlivosť. Atrakciou pre deti bolo dvojtýždňové mláďa lamy a veľmi ich zaujali kozorožce, či biele sovy. Spoločnosť nám robila aj naša pani riaditeľka, ktorá tiež ocenila takúto netradičnú formu vyučovania. Veríme, že dobrá spolupráca rodiny a školy  bude pokračovať aj naďalej a patrí im za to naše veľké ĎAKUJEM.

      Vyučujúce 2. ročníka

     • Kvíz pre seniorov: Poznáš svoje mesto?

     •  

      Mesiac október vyhlásila Organizácia spojených národov  za Mesiac úcty k starším. Dňa 15. októbra preto  naši ôsmaci   v Zariadení pre seniorov Náruč zorganizovali Kvíz pre seniorov s názvom Poznáš svoje mesto? Milé moderátorky Katarína Andrášová a Henrieta Hanáčková z      8. C postupne previedli dôchodcov históriou a zaujímavosťami mesta formou otázok, na ktoré mali odpovedať. Zvíťazil tím pani Šoltésovej a získal od nás knihu o kežmarskej histórii.

      V našom rýchlo starnúcom svete je potrebné podporovať aktívnu účasť starších na spoločenskom dianí, alebo im aspoň spoločenskú udalosť zorganizovať.    

     • Detská atletika

     • V septembri  počas športovej akcie s názvom Detská atletika, ktorej hlavným cieľom bol rozvoj pohybových schopností, žiaci našej školy získali pekné umiestnenia. Spomedzi štvrtých ročníkov v meste Kežmarok naša IV.A obsadila druhé miesto, z tretích ročníkov naša III.C obsadila prvé miesto a naši najmenší prváci  obsadili  prvé miesto a to žiaci z I. A triedy.  Odmenou bola návšteva filmového predstavenia Angry Birds, bowling v Poprade, víťazný pohár a diplom.  Behanie, skákanie, hádzanie sú základné pohybové aktivity vlastné nielen v atletike, ale uplatnenie nachádzajú i v iných športoch.

      Víťazom blahoželáme

      pani učiteľky Lacková, Danielčáková, Ondo-Eštoková

     • Exkurzia: Planetárium Prešov, 4.A, 4.B, 4.C

     • 10. októbra 2019 štvrtáci navštívili Planetárium v Prešove. V prvej časti programu videli film Vesmír a Slnečná sústava. Zaujali ich informácie o našej planéte Zem. Dozvedeli sa o pohybe Zeme okolo Slnka, keď sa striedajú štyri ročné obdobia a o jej otáčavom pohybe, keď sa strieda deň a noc. Obdivovali a spoznali ďalšie planéty Slnečnej sústavy. V druhej časti programu pozorovali hviezdnu oblohu, súhviezdia a planéty, ktoré je možné vidieť na oblohe. Počas exkurzie navštívili aj múzeum Rákociho palác. Ten je plný exponátov, ktoré dokladujú život našich predkov v minulosti. Videli spôsob života bohatých mešťanov, život remeselníkov a pastierov. V poslednej časti expozície ich zaujala bohatá zbierka hasičských áut. Obohatili si svoje vedomosti z vlastivedy a prírodovedy a spoznali naše krajské mesto Prešov.

      Vyučujúce 4. ročníka

     • Pomoc druhým

     • Koncom septembra a začiatkom októbra sme mali opäť možnosť otvoriť svoje srdiečka pre pomoc iným.Kúpou bielej pastelky sme sumou 107,49 € prispeli na pomoc nevidiacim a slabozrakým na Slovensku.Kúpou medovníkového srdiečka sme sumou 143,75 € prispeli na pomoc biednym a hladujúcim na Haiti, Hondurase ,Rusku ,Ukrajine,Albánsku a na Slovensku.

    • Svetový deň zvierat
     • Svetový deň zvierat

     • Dňa 4.10. 2019 si "Svetový deň zvierat" pripomenuli žiaci prvého ročníka. Porozprávali sme sa a ukázali si ohrozené druhy zvierat. Deti si doniesli plyšové zvieratko, s ktorým sme sa hrali rôzne aktivity zamerané na rozvoj empatie, súdržnosti a starostlivosti. Triedili ich podľa rôznych kritérií. Podľa veľkosti, farby, druhu zvierat, pokrytia tela, obydlia...Tvorili skupinky podľa počtu slabík, podľa začiatočného písmena, umiestnenia hlásky "A", či tvorili pekné vety o zvieratku. Hry boli zamerané aj na pamäť a matematické predstavy- porovnávali, rozhodovali čo je pravda- nepravda, usporiadali podľa veľkosti, množstva, počtu nôh... Na záver sme si zaspievali pieseň "Naša Zem je guľatá". Tento deň bol pre žiakov príjemným spestrením, a zároveň sa poučili o tom, ako sa máme správať nielen k zvieratám, ale k celej prírode.

      Tr. uč. 1. ročníka

     • Hvezdáreň a planetárium v Prešove

     • V pondelok 30. septembra 2019 sa žiaci 7. ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľkami zúčastnili exkurzie do Hvezdárne a planetária v Prešove.

      V prednáškovej sále žiaci absolvovali prvú časť vzdelávacieho audiovizuálneho programu s názvom „Slnečná sústava“. Program ponúka prehľadný spôsob poznávania nášho najbližšieho vesmírneho priestoru od mytologických predstáv až po výsledky moderného kozmického výskumu. Návštevníka vtiahne do sveta planét, mesiacov, komét, meteoroidov a jedinej hviezdy – Slnka.

      Pod kupolou – umelou oblohou planetária prebehla druhá časť programu – „Vesmír je náš svet“. Po stručnom popise prístroja nasledovala ukážka nočnej oblohy a niektorých významných súhvezdí, obohatená rozprávaním antických mýtických príbehov. Názorne bolo vysvetlené striedanie dňa a noci a ďalej výška Slnka napoludnie v priebehu striedajúcich sa ročných období. Zaujímavá bola ukážka oblohy pozorovateľnej zo severného pólu, z rovníka a z južného pólu. V závere projekcie bol zobrazený zdanlivý pohyb najjasnejších planét po oblohe a vysvetlená bola aj príčina vzniku fáz Mesiaca a jeho viazaná rotácia.

      Z exkurzie sa žiaci vrátili bohatší o nové zážitky a poznatky, hoci niektoré vedomosti si iba oprášili. Pevne dúfame, že sa do Planetária v Prešove budú radi vracať, nakoľko jeho programová ponuka je pestrá a veľmi zaujímavá, a to nielen pre žiakov a študentov, ale aj pre dospelých.

      PK MAT - FYZ - INF

    • Európsky deň jazykov - 3. a 4. ročník
     • Európsky deň jazykov - 3. a 4. ročník

     • 26. september 2019 - Európsky deň jazykov bol pre našich tretiakov a štvrtákov zaujímavý a veselý. Vyučovanie obohatili aktivity, v ktorých žiaci spoznávali cudzie jazyky a krajiny Európskej únie. Pripravili projekty, študovali mapy, počúvali pesničky, prezerali albumy, čítali knihy a spoznávali vlajky štátov EÚ. Páčili sa im hry, ktoré priniesli a pozerali rozprávky v cudzom jazyku. Práce žiakov zdobia interiér našej školy.

      Vyučujúce 3. a 4. ročníka

    • Beh Ľubicou
     • Beh Ľubicou

     • V piatok 27.09.2019 sme sa zúčastnili behu, ktorý sa konal v Ľubici. Obsadili sme celkovo dve druhé miesta a dve tretie miesta. Žiakom srdečne blahoželáme.