• Metodika 7 krokov Zelenej školy

•  1. Vytvorenie Kolégia Zelenej školy

Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Hlavnú rolu v Kolégiu Zelenej školy majú žiaci, s ktorými úzko spolupracujú učitelia, nepedagogický personál, rodičia a zástupcovia obce či miestnych organizácií.

2. Zistite, ako je na tom vaša škola - Environmentálny audit školy

Environmentálny audit skúma vplyv školy na životné prostredie. Zistíme spoločne, ako je na tom naša škola a ukážeme to všetkým. Pomocou environmentálneho auditu budeme vedieť, ktorej téme je potrebné sa venovať hlbšie a získame cenné poznatky, ktoré využijeme nielen na vyučovaní, ale aj na zmenu súčasného stavu.

3. Environmentálny akčný plán

Environmentálny akčný plán je pomôcka, ktorá nám pomôže ísť za našimi cieľmi a ostať na nami vytýčenej ceste. Je to plán praktických krokov a vzdelávacích aktivít, za ktoré sú zodpovední najmä žiaci a prebiehajú v spolupráci s celou školskou komunitou. Tieto aktivity idú do hĺbky v jednej zo šiestich prioritných tém programu.

4. Monitoring a hodnotenie

Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako nám na škole ide plnenie aktivít z akčného plánu. Prínosné bude uistenie, ako napredujeme, ale aj to, ak zistíme, že sa nám niečo nedarí – vďaka pravidelnému vyhodnocovaniu aktivít nájdeme chybu včas a budeme ju tak môcť upraviť, aby všetko klapalo ako hodinky.

5. Pro-environmentálna výučba

Pro-environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Ak chceme do vyučovania vniesť nové nápady, nechajme žiakov učiť sa navzájom. Výučba je v Zelenej škole prepojená s praktickými činmi a tak sa environmentálne témy stávajú súčasťou bežného života. Environmentálne smerovania školy je zároveň zakomponované aj v Školskom vzdelávacom programe.

6. Informovanie a spolupráca

Informovanie a zapojenie komunity znamená, že o aktivitách na škole informujeme nielen rodinu, ale aj priateľov či okolie školy. K tomuto účelu sa dajú využiť nástenky, školský časopis alebo internetová stránka školy, výstavy, deň otvorených dverí alebo článok do miestneho, či regionálneho média. A keďže  nechcete byť na svojej ceste sami, radi si zavoláme priateľov na pomoc – napr. rodičov.

7. Eko-kódex

Eko-kódex je umelecké znázornenie hodnôt našej školy. Ide o spoločné vyznanie hodnôt a návod k ohľaduplnému správaniu sa k životnému prostrediu pre každého, kto navštevuje školu.